Syndrom niespokojnych nóg

Brzmi niewiarygodnie, a jednak potwierdzają to badania.

Pacjenci z zespołem jelita drażliwego często skarżą się, że jest to choroba dająca wiele niespecyficznych objawów. Tymczasem SIBO, które jest wciąż bagatelizowane pod kątem diagnostyki i leczenia stwierdzane jest u większości pacjentów z zespołem jelita drażliwego.
Jednym z tych nietypowych objawów diagnozowanych u osób z kłopotami jelitowymi bądź SIBO jest syndrom niespokojnych nóg.

W 2012 roku potwierdzono, że 95% z 38 jednostek chorobowych o podłożu pro zapalnym bądź autoimmunologicznym powiązanych jest z zespołem niespokojnych nóg.

W badaniu wzięły udział osoby z zespołem niespokojnych nóg, które przebadano w kierunku chorób jelit i SIBO.

Trzy hipotezy jakie wyciągnięto z badania:

  1. Pacjenci z zespołem niespokojnych nóg są genetycznie predestynowani do IBS i wrażliwości w kierunku chorób jelitowych.
  2. SIBO, szczególnie to długotrwałe i nie leczone może prowadzić do chorób autoimmunologicznych. Wiąże się to z ciągłym nadwyrężaniem układu immunologicznego.
  3. SIBO i związane z nim stany zapalne mogą prowadzić do obniżenia hormonu peptydowego (hepcydyny), który odpowiedzialny jest za regulację homeostazy żelaza w organizmie. Brak żelaza wpływa na powstawanie zespołu niespokojnych nóg.

Hipotezy te wymagają przeprowadzenia kolejnych badań. Jednak już w tym momencie mogą być wskazówką dla osób, które zauważyły u siebie relację zachodzącą między zespołem niespokojnych nóg i jednoczesnymi problemami jelitowymi.

Link do badania:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21570907

Źródło: MedFood