Lekarz ogląda zdjęcie rentgenowskie, w tle kobieta trzymająca się za klatkę piersiową.

Zapracowanie, brak czasu i brak dolegliwości – to najczęstsze powody, dla których odkładamy wizytę u lekarza „na później”! 8 Marca jest świetną okazją do przypomnienia, jak ważne w życiu kobiety są regularne badania. Profilaktyka powinna być nieodłącznym elementem życia wszystkich nowoczesnych i świadomych pań! Pomyślmy o sobie – zadbajmy o zdrowie w tym roku!

Niebezpieczeństw, jakie czyhają na kobiety jest bardzo dużo. Rak piersi, rak szyjki macicy, osteoporoza… Wystarczająco wczesne wykrycie choroby daje ogromną szansę wyleczenia. Ale nie jest to możliwe unikając lekarza i regularnych badań, co – niestety – zdarza się nadal, głównie w mniejszych środowiskach, na wsiach i w małych miasteczkach.

Badania profilaktyczne oraz ich częstość wykonywania zależy przede wszystkim od wieku i stanu zdrowia kobiety (wcześniej warto się skonsultować z lekarzem rodzinnym). Zaleca się jednak, aby pierwsze badanie ginekologiczne wykonać już w wieku 18 lat, chyba że wcześniej zachodzi taka potrzeba (nieregularne miesiączki, inne dolegliwości). Raz w roku zalecane są badania ginekologiczne oraz badania cytologiczne (cytologia jest refundowana przez NFZ dla kobiet między 25. a 59. rokiem życia, które w ciągu ostatnich 3 lat nie miały pobranego wymazu cytologicznego). Raz w roku należy wykonywać profilaktyczne badanie USG piersi, które powinno być uzupełnieniem samobadania piersi, wykonywanego co miesiąc, tuż po menstruacji. Po 50. roku życia raz na dwa lata warto poddać się badaniom mammograficznym (mammografia pomaga zdiagnozować raka piersi w stadium, gdy jest całkowicie wyleczalny. Kobiety między 50. a 69. rokiem życia – co dwa lata mogą wykonać mammografię bez skierowania, nieodpłatnie, we wszystkich placówkach, które mają podpisany kontrakt z NFZ).

To tylko niektóre z podstawowych badań, jakie obowiązkowo powinny się znaleźć w kalendarzu każdej nowoczesnej i świadomej kobiety!

– Naprawdę nic nie musi boleć, żeby choroba się rozwijała, i to w błyskawicznym tempie. Może ją wykryć wyłącznie badanie lekarskie. Nie ma na co czekać! Chcąc nadal cieszyć się życiem w szczęściu, dbać o rodzinę, realizować się w pracy, spełniać marzenia, trzeba już dziś pomyśleć o swoim zdrowiu. Pamiętajmy, zdrowa kobieta, to piękna kobieta!

10 przykazań dla zdrowia i… urody!

1. Śpij minimum 8 godzin na dobę, nie objadaj się po 18.00
2. Rzuć palenie
3. Ogranicz picie alkoholu
4. Do codziennego menu wpisz: ryby i warzywa, kaszę, ogranicz spożycie produktów zawierających konserwanty (strzeż się oznaczeń „E…”)
5. Ruch to zdrowie! Wsiądź na rower lub spaceruj (teraz koniecznie, bo przecież idzie wiosna!)
6. Nie stresuj się z byle powodu
7. Podczas opalania używaj filtrów przeciwsłonecznych, raz na zawsze odpuść sobie solarium
8. Wylecz wszystkie przewlekłe stany zapalne w organizmie (lekarz rodzinny ci pomoże)
9. Śmiech to zdrowie, uśmiechaj się jak najczęściej (płacz ze śmiechu też jest wskazany, podnosi wydzielanie hormonu szczęścia)
10. Pamiętaj o wykonywaniu regularnych badań profilaktycznych!

Źródło: Medexpress.pl