Umiejętność aktywnego odprężenia się jest niezbędna dla zdrowia naszego ciała i duszy.
Stres jak wszyscy wiemy jest destrukcyjny na nasz organizm. Często nie zdajemy sobie sprawy, że potrzeba wypicia rano kawy, zachcianki na słone lub słodkie, czy drzemka po obiedzie mogą być skutkiem stresu.
Skutki stresu są kształtowane przez nasze myśli, nastawienie i przekonania. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że ma możliwość redukcji pewnych stresorów, choć środowisko, w jakim żyjemy utrudnia nam to zadanie.
Umiejętność aktywnego odprężenia się jest niezbędna dla zdrowia naszego ciała i duszy. Kiedy jesteśmy zrelaksowani organizm ma możliwość regeneracji, odnowy, naprawy, a więc zdrowienia. W tym celu należy uruchomić, zaktywizować przywspółczulny układ nerwowy. Jak to zrobić? Warto znaleźć swój sposób na odprężenie, zrelaksowanie. Jedną z nich jest medytacja.
Medytacja polega na pracy z umysłem za pomocą głębokiej koncentracji i obserwacji wewnętrznych stanów. Wpływając na układ limbiczny redukuje poziom stresu, pozwalając na odczuwanie spokoju i zadowolenia.
Wkraczając w medytację, wkraczamy także w stan ciszy, która pozwala odprężyć się, zapomnieć o problemach dnia codziennego, a także zrównoważyć emocje. Warto dodać, że stan jakim jest medytacja, a zatem i związana z nim redukcja stresu, to proces długotrwały, który wymaga regularności i samodyscypliny. Na początku sesja nie musi być długa- wystarczy 5-15 minut. Stopniowo można wydłużać czas jej trwania, wprowadzając kolejne ćwiczenia.
Nie bez znaczenia jest także pora dnia. Poranna, wykonana o wschodzie słońca, pomaga uzyskać niezbędną równowagę wewnętrzną oraz stan spokoju umysłu na cały dzień. Natomiast medytacja wieczorna jest wspaniałą metodą na pozbycie się wszelkich emocjonalnych i mentalnych napięć powstałych w ciągu dnia, zniwelowanie stresu i zmęczenia organizmu.
Pamiętajmy: długotrwały, silny stres jest jedną z przyczyn stanów zapalnych, a stąd już niedaleko do chorób i stanów przewlekłych. To ważny powód, by się zrelaksować i nauczyć sposobów na wyciszenie umysłu.
Źródło: medfood.com.pl