Zapraszamy Państwa na badania profilaktyczne do Centrum Onkologii-Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie. Więcej informacji tutaj.
Rak piersi to najczęściej wykrywana choroba nowotworowa u kobiet, która każdego roku zabiera aż 400 000 osób.
Rak piersi statystycznie dosięga co 20 kobietę w Polsce (co roku wykrywa się ponad 12 000 przypadków zachorowań na niego, a w skali światowej to nawet 1,5 miliona). Należy zatem mieć świadomość tego, że tylko wczesna diagnostyka oraz odpowiednie leczenie gwarantują chorym całkowite wyleczenie. Niestety nawet wciąż nagłaśniana profilaktyka nie skłania pacjentek do regularnych badań, dlatego też od 1985 r. październik nosi miano Miesiąca Świadomości Raka Piersi.
W ciągu tych 31 dni organizuje się prelekcje, warsztaty, pielgrzymki i darmowe badania, które mają nakłonić panie do walki i wczesnego wykrywania tej choroby nowotworowej. Pamiętajmy, że we wczesnej diagnozie rak piersi jest całkowicie uleczalny, choć jego wykrycie wymaga regularnej kontroli lekarskiej.
Od 1985 roku z inicjatywy brytyjsko-szwedzkiego koncernu farmaceutycznego AstraZeneca październik nazywany jest Miesiącem Świadomości Raka Piersi. W 2008 r. Europejska Koalicja do Walki z Rakiem Piersi, czyli Europa Donna ustanowiła Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi obchodzony co roku 15 października. Natomiast 17 października jest Oficjalnym Dniem Walki z Rakiem Piersi obchodzonym w naszym kraju. Oprócz tego wszystkie światowe placówki onkologiczne obchodzą 4 października Światowy Dzień Onkologii, który również ma wpływać na mentalność kobiet i motywować je do aktywności podejmowanej przeciw rakowi piersi.
Każde z tych październikowych świąt ma przypominać kobietom w Polsce i Europie o wpływie stylu życia na zdrowie ich piersi i możliwościach zapobiegania zachorowaniom na nowotwór piersi, a także o roli wstępnego wykrywania tej choroby nowotworowej. Największą przeszkodą w walce z tym nowotworem złośliwym jest jego późna wykrywalność. Choroba ta wciąż stanowi w naszej mentalności pewnego rodzaju tabu, nie chce się o niej wiedzieć, a tym bardziej rozmawiać. Zbyt mało kobiet u nas w kraju ma świadomość tego, iż właściwa profilaktyka oraz szybkie wykrycie raka piersi może uratować życie.
Dlatego też nie tylko Polska, ale cały świat obchodzi w październiku miesiąc profilaktyki nowotworu piersi oraz wsparcia dla kobiet, które usłyszały tę diagnozę. W tym właśnie miesiącu szczególnie silnie nagłaśnia się temat tej choroby nowotworowej w myśl hasła: im lepiej pozna się swojego przeciwnika, tym ma się większe szanse na to, aby z nim wygrać.
Akcjami odbywającymi się w październiku w ramach Miesiąca Świadomości Raka Piersi są:
- organizowana już od kilku lat Ogólnopolska Pielgrzymka na Jasną Górę Kobiet Po Leczeniu Raka Piersi (w tym roku XVII),
- bezpłatne USG piersi i mammografia dla każdej skierowanej na to badanie przez lekarza kobiety,
- lekcje samobadania piersi w szkołach ponadgimnazjalnych,
- prelekcje i warsztaty z udziałem lekarzy oraz psychologa.
Źródło: Profilaktyka piersi