Eksperymentowanie, doświadczanie i poznawanie przez zabawę! W sobotę 17 września w Parku Czechowickim w Ursusie odbył się piknik naukowy, którego hasło brzmiało: „Dobry klimat. Dobre życie” wraz z Festiwalem Oświatowym organizowanym przez ursusowskie placówki oświatowe. Odbyły się warsztaty dla młodzieży i dzieci, pokazy i koncerty. Wyjątkową atrakcją była prezentacja psów i koni, które na co dzień służą w policji. Wydarzenie zakończyło się występem Ikarus Feel, gwiazdy jarocińskich Rytmów Młodych.

Strefa eksperymentu i doświadczeń

Stoiska dawały okazję do samodzielnego badania i poznawania. Młodzież i dzieci mogły m.in. sprawdzić jakość powietrza, zbudować pojazdy zasilane odnawialnymi źródłami energii, wytworzyć biopaliwa, a przy pomocy modeli elektrowni wiatrowych także prąd, przeprowadzić gazyfikację odpadów drewnianych czy pościgać się robotami zasilanymi fotowoltaiką. Miasteczko edukacyjne było dla wszystkich głodnych wiedzy i pełnych wyobraźni.

Strefa bezpieczeństwa dla edukacji

Zwierzęta policyjne i legendarny, bojowy wóz piechoty Hummer – to nie jedyne atrakcje, które czekały na uczestników pikniku. Na stoiskach można było przeszkolić się z pierwszej pomocy przedmedycznej i posłuchać przygód Eko Patrolu z dzikimi zwierzętami. Strażacy, żołnierze i policjanci zademonstrowali swoje wyposażenie, a straż miejska zaprosiła do mobilnej stacji badania powietrza.  

Za przygotowanie strefy odpowiedzialna była Delegatura Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego.

Prezentacje na scenie

Przez cały czas pikniku na scenie odbywały się występy grup szkolnych. Ze swoim programem zaprezentowały się szkoły: SP nr 4, SP nr 11, SP nr 360, SP nr 382 oraz LO nr 56.  

Strefa Festiwalu Oświatowego

Uczniowie i nauczyciele z Ursusa prezentowali swoje szkoły i przedszkola. Dla uczestników przygotowali zabawy plastyczne i malarskie, kreatywne warsztaty z wykorzystaniem materiałów recyklingowych, mini eksperymenty, ścieżki sensoryczne, a także gry ruchowe, muzyczne i quizy. Na wielu stanowiskach nadarzyła się też okazja do przygotowania sadzonek roślinnych lub degustacji i zbierania przepisów na odżywcze dania z lokalnych składników.  

Koncerty

Na zakończenie pikniku odbyły się trzy koncerty. W ramach odkrywania nowych talentów można było posłuchać zespołów, które zostały wyłonione w inicjatywie „Zostań suppertem gwiazdy”. To grupa Black-Point Radio, która wystąpiła jako pierwsza i Pora Na Jutro, która zagrała jako następna. Gwiazdą wieczoru był Ikarus Feel – laureat nagrody głównej w jarocińskich Rytmach Młodych.

SPZOZ Piastun zapewnił profesjonalne zabezpieczenie medyczne imprezy.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia.