Kobieta wydmuchuje nos w chusteczkę.

Za chwile rozpocznie się pylenie traw, a to oznacza, że to ostatni czas dla alergików na rozpoczęcie odczulania. Tymczasem wiele osób zgłasza się na odczulanie za późno czyli już z objawami alergii.

Na rozpoczęcie immunoterapii podjęzykowej alergicy mają czas do połowy kwietnia. Odczulanie, czyli immunoterapia, to obecnie najskuteczniejszy sposób walki z alergią.

„Jeżeli to są osoby, które są uczulone na alergeny całoroczne, czyli np. roztocze albo sierści zwierząt, to mogą się zgłosić o każdej porze roku. Natomiast osoby z alergią sezonową, czyli taką, jaką w tej chwili mamy, powinny się zgłosić w okresie jesiennym, czyli mniej więcej w okresie od września do października, kiedy kończy się już pylenie wszystkich roślin. Do nas pacjenci zgłaszają się jednak zbyt późno, wtedy, kiedy już są pełne objawy alergii” – mówi dr Elżbieta Idczak-Nowicka, alergolog, w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Lifestyle.

W przypadku osób uczulonych na alergeny sezonowe, np. trawy lub drzewa, należy zakończyć podawanie szczepionki przed sezonem pylenia. Następnie przerywa się odczulanie.

W Polsce na alergię choruje nawet 30-40 proc. osób. Zdaniem specjalistów chorych będzie przybywać. Nieleczona alergia może doprowadzić do astmy.

Źródło: Medexpress.pl