Mapa świata

W ciągu pierwszych kilku dni po wiosennej zmianie czasu do szpitali zgłasza się o 25 proc. więcej pacjentów z problemami kardiologicznymi, w tym z zawałami serca – informuje niemiecka kasa chorych DAK-Gesundheit. Jak złagodzić nieprzyjemne skutki przejścia na czas letni?

Eksperci DAK badają ten niepokojący trend od 2006 r. O ile przeciętna dzienna liczba potwierdzonych zawałów serca w populacji ubezpieczonych w tej kasie chorych wynosi 30, to w ciągu pierwszych dni po zmianie czasu wzrasta ona do 40. Powodem spiętrzenia się przypadków dolegliwości sercowych jest niedobór snu i zakłócenie biorytmu w wyniku zmiany czasu. – Brakująca godzina snu zakłóca gospodarkę hormonalną – twierdzi Peter Rowohlt, ekspert DAK. Wcześniejsze analizy DAK wykazały, że z dolegliwościami zdrowotnymi po zmianie czasu zmaga się co czwarty człowiek. Wiele osób odczuwa zmęczenie i brak energii, cierpi na zaburzenia snu i ma trudności z zasypaniem.

Problem dotyczy nie tylko dorosłych. Inne badania pokazały, że także dzieci po zmianie czasu są bardziej marudne niż zazwyczaj. Z kolei ankieta przeprowadzona przed kilkoma laty wśród 500 uczniów przez Wyższą Szkołę Pedagogiczną w Heidelbergu wykazała, że młodzież w wieku od 12 do 18 lat potrzebuje około trzech tygodni, by zaadaptować się do nowego czasu. Konsekwencjami zmiany w pierwszym okresie był spadek sprawności umysłowej i koncentracji oraz uczucie zmęczenia.

Jak złagodzić nieprzyjemne skutki wiosennej zmiany czasu?

Naukowcy radzą, by już kilka dni przed przestawieniem zegarów wcześniej kłaść się spać. Osoby mające problemy z zasypianiem mogą przed położeniem się do łóżka wypić herbatkę ziołową z walerianą, chmielem, świetlikiem lekarskim lub melisą. Po środki nasenne należy sięgać w ostateczności i tylko po konsultacji z lekarzem. W razie pojawienia się nagłego zmęczenia lub senności w ciągu dnia pomocny może okazać się krótki spacer na świeżym powietrzu.

Kolor niebieski: obszary, które korzystają z czasu letniego; pomarańczowy: obszary, które kiedyś przyjęły czas letni, ale zrezygnowały z jego stosowania; czerwony: obszary, na których nigdy nie wprowadzono czasu letniego. Źródło: Wikipedia

Źródło: Deutsche Welle