Na Światowy Dzień Nerek 2018 (8 marca) nefrolodzy i chorzy na nerki, kolejny już raz, promują badania profilaktyczne – proste, tanie i ratujące życie.
4 miliony Polaków chorych na nerki umrze przedwcześnie, najczęściej przed postawieniem diagnozy – alarmują najwybitniejsi polscy nefrolodzy skupieni wokół NEFRON Sekcji Nefrologicznej Izby Gospodarczej Medycyna Polska oraz pacjenci z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Osób Dializowanych. Najważniejsze problemy pacjentów chorych na nerki w Polsce to: zbyt późne wykrycie choroby, brak skoordynowanej opieki nefrologicznej i niedostateczny dostęp do nowoczesnych terapii. Hasło tegorocznego Światowego Dnia Nerek to NERKI I ZDROWIE KOBIET.
Nefrolodzy zwracają się w tym roku do pań, bo są one bardziej niż mężczyźni narażone na choroby nerek, ale też częściej wykonują badania profilaktyczne i bardziej dbają o zdrowie, swoje oraz najbliższych. Blisko 200 milionów kobiet na całym świecie zmaga się z chorobami nerek, a ponad 2 miliony to Polki. Panie częściej chorują na nerki przede wszystkim z powodu budowy anatomicznej. Krótka cewka moczowa ułatwia drobnoustrojom szybkie dotarcie do pęcherza i nerek. Ryzyko zachorowania zwiększa się znacznie po rozpoczęciu życia seksualnego oraz podczas ciąży. Ciąża to test dla nerek, które w tym czasie muszą filtrować krew matki i płodu.
Wiele przyczyn, niejasne symptomy, proste badania
Przewlekła choroba nerek może rozwijać się przez 20-30 lat bez żadnych symptomów. Niestety nerki, nie bolą – to skłaniałoby pacjentów do szukania przyczyny dolegliwości i umożliwiało wcześniejszą diagnostykę. Sygnały, które mogą świadczyć o tym, że niedomagają to m.in. uczucie przewlekłego zmęczenia, trudności z koncentracją, słabszy apetyt, nocne skurcze nóg, problemy ze snem, suchość i swędzenie skóry oraz częste oddawanie moczu, szczególnie w nocy. Główne przyczyny chorób nerek to cukrzyca, nadciśnienie, otyłość oraz niedoleczone infekcje.
Źródło: MedExpress.pl