Ból brzucha

Nawet co druga kobieta każdego miesiąca doświadcza katuszy ze strony bóli menstruacyjnych. Ogromny ból w podbrzuszu niekiedy potrafi doprowadzić nawet do omdleń. Dzień lub kilka dni wyjętych z życia. Nie musi tak być! Są na to sposoby!

Badania profilu hormonalnego kobiety oraz usg narządów rodnych to minimum, żeby znaleźć właściwy kierunek do wyjścia z tej patowej sytuacji. Przyczyny mogą być różne, od nierównowagi hormonalnej, przez endometriozę po wady anatomiczne. Badania wykazują, że u kobiet cierpiących na bóle menstruacyjne we krwi menstruacyjnej istnieje wysokie stężenie prostaglandyn pro zapalnych (głównie prostaglandyna F2 alfa), wzmaga to silne kurczenie się macicy, co wywołuje ból.

Istnieją jednak proste i sprawdzone sposoby pomagające w łagodzeniu bóli menstruacyjnych.

  • ZAPOBIEGAJ -> działaj przeciwzapalnie. Stosuj nisko przetworzoną, naturalną dietę o niskim ładunku glikemicznym. Zrezygnuj z białej mąki i produktów na bazie oczyszczonych mąk, cukrów prostych w nadmiarze, soków owocowych, napojów słodzonych, cukru, słodzonego i smażonego oraz tłuszczy TRANS. Zadbaj w diecie o dużą ilość antyoksydantów, witamin, składników mineralnych. Takie zmiany pomagają niwelować stany zapalne w organizmie, pozytywnie wpływają na układ hormonalny kobiety i będą zapobiegać nakręcaniu błędnego koła comiesięcznym bóli. W skrócie IM MNIEJ STANÓW ZAPALNYCH TYM MNIEJSZE BÓLE.
  • UZUPEŁNIJ -> Badania wykazują, że suplementacja KWASAMI OMEGA 3 w dawce minimum 500-1000 mg EPA i DHA może łagodzić bóle menstruacyjne nawet bez zmian w diecie – oczywiście synergia właściwej diety i suplementacji zwiększa szanse na sukces.
  • DODAJ -> Wyciągi z imbiru mogą być pomocne. Spórbuj przez 3 miesiące przyjmować ekstrakt z imbiru w kapsułce w dawce 250 mg najprawdopodobniej bóle dadzą o sobie zapomnieć lub zmniejszą się znacznie.
  • PRZYJMUJ Magnez –> działa rozluźniająco na napięcia mięśni gładkich. W trakcie TYCH DNI wypróbuj 100mg chelatu magnezu przyjmowanych co 2 -3 godziny. Zapobiegawczo przyjmuj około 400mg chelatumagnezu każdego dnia, by w kolejnym cyklu odczuwać mniejsze bóle.
  • B moc -> witamina B6 ma udowodnione działanie zniejszające czas trwania i natężenie bóli menstruacyjnych w dawce 50 mg.
  • WBL -> czyli Work Life Balance będzie tu kolejnym niezwykle ważnym aspektem. Właściwy rytm dobowy, odpowiednia ilość snu, ekspozycja na promienie słoneczne, czas na odpoczynek i regenerację to kolejne istotne kwestie. Zbyt wysoki poziom stresu w życiu będzie generować większą ilość stanów zapalnych i napięcie mięśniowe, a co za tym idzie podatność na ból będzie większa. Doraźnie rozluźniająco może pomóc ciepła kąpiel lub ciepłe okłady rozluźniające napięte podczas bólów menstruacyjnych mięśnie.

Oczywiście problem ten ZAWSZE powinien być diagnozowany z pomocą lekarza.

Źródło: Medfood.com.pl