Strzykawka w butelce.

To pierwsza taka sytuacja od lat, kiedy możliwe jest zaszczepienie się w sierpniu. Zazwyczaj szczepienia rozpoczynały się w drugim lub trzecim tygodniu września. Skąd takie zmiany?

Na rynku dostępnych jest ok. 500 tysięcy dawek szczepionki przeciw grypie. W tym roku, w związku z modyfikacją procedury aktualizacji Charakterystyk Produktów Leczniczych, możliwe było rozpoczęcie sprzedaży szczepionek przeciw grypie w sierpniu. To pierwszy taki przypadek od kilkunastu lat. Tymczasem nadal Polacy nie chcą szczepić się przeciwko grypie.

Polacy nadal uważają, że grypa nie jest groźną chorobą. Świadczy o tym niewielki odsetek osób, które decydują się na szczepienie. Choć powoli świadomość Polaków w tej materii wzrasta, to jednak wciąż znacząca cześć społeczeństwa nie zdaje sobie sprawy, że szczepienia przeciw grypie są najskuteczniejszym i najtańszym sposobem zapobiegania zachorowaniom. Jednakże dużo istotniejszym jest fakt, że dzięki szczepieniu możemy uniknąć ciężkich i groźnych dla życia powikłań pogrypowych. Dlatego już dziś warto pomyśleć o szczepieniu ‒ mówi  prof. Adam Antczak, przewodniczący Rady Naukowej Instytutu Oświaty Zdrowotnej Fundacji Haliny Osińskiej.

Jak wynika z danych NIZP-PZH, liczba zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę w sezonie 2013/2014 wyniosła prawie 2,7 miliona przypadków, odnotowano pond 9 tys. hospitalizacji oraz 15 zgonów.

Źródło: materiały prasowe