Rower połączony z głową.

Uprawianie w młodym wieku ćwiczeń fizycznych – takich jak bieganie, pływanie czy jazda na rowerze – wpływa korzystnie na sprawność mózgu w średnim wieku – informują naukowcy z University of Minnesota w Minneapolis.

W badaniu, które rozpoczęło się jeszcze w latach 80. ubiegłego wieku, wzięło udział 3000 zdrowych osób w wieku średnio ok. 25 lat. Wydolność ich układu krążenia została zbadana na ruchomej bieżni w pierwszym roku badań. Test sprawnościowy powtórzono 20 lat później, a po kolejnych 5 latach  przeprowadzone zostały również testy sprawności umysłowej, weryfikujące pamięć i sprawność myślenia.

Okazało się, że osoby, które za młodu były w stanie dłużej biegać, lepiej wypadły 25 lat później w testach sprawności umysłowej (nawet gdy uwzględniono takie czynniki jak: palenie, cukrzyca czy podwyższony poziom cholesterolu). Co więcej – badani, których wyniki w pierwszym teście na bieżni i 20 lat później były podobne, okazały się po kolejnych 5 latach sprawniejsze umysłowo od tych, których wyniki w kolejnych testach na bieżni znacznie się różniły.

Źródła: Neurology / PAP