Niemal połowa Amerykanek spodziewających się dziecka nadmiernie przybiera na wadze w czasie ciąży. Zagraża to zdrowiu zarówno mam, jak i dzieci – alarmują naukowcy z Centrum Zwalczania i Zapobiegania Chorobom (CDC).
Z badania, które objęło 3 mln Amerykanek, które były w ciąży w latach 2012-2013, wynika, że tylko u co trzeciej ciężarnej masa ciała w ciąży przyrasta w sposób prawidłowy. U jednej piątej zaobserwowano zbyt mały wzrost wagi.
Nadmierny przyrost masy ciała w ciąży najczęściej dotyczył tych pań, które już wcześniej miały nadwagę lub były otyłe.
Podaż kalorii w czasie II i III trymestru ciąży powinna, oczywiście, być większa niż normalnie, ale większa tylko o około 350-400 kcal na dobę – wyjaśnia Andrea Sharma z CDC, współautorka badania. Tymczasem wiele kobiet zwiększa kaloryczność posiłków o 1000 czy nawet o 2000 kcal.
Prawidłowy przyrost masy ciała w ciąży zależy od wyjściowej wagi kobiety. Panie o prawidłowym BMI powinny „przytyć” o 12-17 kg, kobiety z nadwagą o 7-12 kg, a otyłe tylko o 5-10 kg. Z kolei przyszłe mamy o skrajnie niskiej masie ciała mogą (i powinny) zwiększyć ją w ciąży nawet o 15-20 kg.
Nadmierny przyrost masy ciała ciężarnej wiąże się – między innymi – ze zwiększonym ryzykiem niebezpiecznych komplikacji w czasie porodu i połogu oraz otyłości i cukrzycy u dziecka – przypominają autorzy badania.
Źródło: NewsMax