Kobieta wydmuchująca nos.

Na pozbycie się męczącego kataru możesz wypróbować sprawdzone domowe metody, a sposobów jest wiele. W przypadku dzieci sprawdzają się olejki eteryczne stosowane w postaci plastrów lub woda morska. Możesz też wypróbować mniej przyjemną metodę, jak płukanie nosa.

Zanim jednak wykorzystasz sposoby na zatkany nos, ustal jego przyczynę. Niedrożność  nosa może być spowodowana zakażeniem, zmianami strukturalnymi, ale także alergią lub naczynioruchowym nieżytem. W większości przypadków zatkany nos wiąże się z obrzękiem wyściełającej go błony śluzowej, a nadmierna produkcja śluzu w końcu zatyka drogi oddechowe. Śluz stanowi pożywkę dla bakterii, która zmienia jego kolor z przezroczystego w zielonkawy lub żółty.

Przyczyny zatkanego nosa

Infekcje wirusowe – to zmora prawie wszystkich dzieci. Czasem przeradzają się w ostre lub przewlekłe zapalenie zatok, czego powikłania objawiają się w postaci polipów nosa i zakażenia dolnych dróg oddechowych prowadząc do zapalenia oskrzeli.
Alergiczny nieżyt nosa – to częsta przyczyna niedrożności przewodów nosowych oraz kataru, szczególnie w miesiącach letnich. Typowe alergeny to pyłki traw i drzew, pleśń, sierść zwierząt, kurz. Mechanizm alergii polega na nadwrażliwości chorego organizmu na czynnik, który w prawidłowych warunkach powinien być obojętny, a u alergika powoduje nadmierne uwalnianie histaminy i wszelkie tego konsekwencje. Wydzielina wydostająca się z nosa jest przezroczysta i  płynna.
Naczynioruchowy (niealergiczny) nieżyt nosa – związany jest z zaburzoną kontrolą nerwową rozszerzania się i zwężania naczyń krwionośnych. Wpływ na to mają zakażenia, a także zaburzenia hormonalne, stres i niektóre leki na nadciśnienie. Do nieżytu także może się przyczynić przewlekłe stosowanie leków zwężających naczynia krwionośne oraz czynniki drażniące, np. dym tytoniowy.

 Zatkany nos bez kataru

Gdy dziecko ma  dosyć często zatkany nos, a nie zauważamy u niego kataru, sprawdźmy dokładnie tego przyczynę.

  • Może to sugerować zniekształcenie przegrody nosowej, która bierze się z urazu, rzadziej jest wynikiem wady wrodzonej. Gdy jednak utrudnia oddychanie, wskazana może być operacja udrażniająca nos.
  • Przyczyną  może być powiększenie trzeciego migdałka (gardłowego). Dzieci z tą dolegliwością oddychają przez usta, a ich oddech w nocy jest głośny i chrapliwy. Z czasem u dziecka może się wykształcić tzw. twarz adenoidalna. Jej specyficzny wygląd przejawia się rozchylonymi ustami. Problem należy rozwiązać operacyjnie, czyli usunąć migdałki.
  • Inną  przyczyną może być ciało obce w drogach nosowych. Małe dzieci potrafią  przeprowadzać najróżniejsze eksperymenty włącznie z wsadzaniem guzika do własnego nosa.

Naturalne sposoby na zatkany nos i katar

Istnieje kilka bezpiecznych i skutecznych, a jednocześnie naturalnych środków.  Jest to:
Woda morska – sól fizjologiczna do płukania nosa. Spray z wodą morską przepłukuje drogi oddechowe i zatoki, pomaga usuwać zalegający śluz, gromadzące się bakterie i praktycznie natychmiast przynosi ulgę. Można go stosować kilka razy dziennie. W aptekach dostępne są również specjalne zestawy  z poręcznym dozownikiem, działające na podobnej zasadzie, z użyciem wody destylowanej.
Olejki eteryczne – zawierają  one mentol, wyciąg z eukaliptusa i kamforę, które łagodzą uczucie zatkanego nosa. Najczęściej poleca się nacieranie maściami eterycznymi okolic klatki piersiowej i szyi, będących w bezpośrednim sąsiedztwie nosa. Uwalniany ze składników maści zapach działa przez dłuższy czas, ułatwiając oddychanie i na przykład zasypianie. Na podobnej zasadziedziałają plasterki dla dzieci.
Samoprzylepne paski na nos – delikatnie rozszerzają nozdrza, ułatwiając oddychanie.
Olejki obkurczające naczynia krwionośne w sprayu – pomagają zmniejszyć obrzęk i zredukować zatkanie nosa. Są dostępne bez recepty, ale nie należy ich stosować dłużej niż kilka dni, gdyż mogą doprowadzić do wysuszenia oraz zaniku błony śluzowej nosa i przykrych tego konsekwencji.

Domowe sposoby na zatkany nos i na katar

Wśród domowych sposób na zatkany nos mamy:

  • Mechaniczne nawilżacze powietrza, które działają kojąco na podrażnioną błonę śluzową nosa i zatok, ponadto delikatnie rozrzedzają wydzielinę zalegającą w przewodach nosowych i zatokach, co ułatwia jej usuwanie i pozwala odetkać nos.
  • Ciepły prysznic. Podczas natrysku gorąca para dostaje się do dróg oddechowych i umożliwia rozrzedzenie wydzieliny oraz ułatwia oddychanie. Podobne działanie ma wdychanie pary wytworzonej w garnku z gorącą wodą. Inhalacja będzie bardziej skuteczna, gdy okryjemy głowę ręcznikiem.
  • Nawadnianie organizmu przez picie dużej ilości płynów. Duża ilość przyjmowanych płynów pomaga utrzymać odpowiednie nawilżenie błon śluzowych, rozrzedza wydzielinę i tym samym zmniejsza podrażnienie.
  • Gorące kompresy na nos i czoło. Ciepło może przynieść złagodzenie bólu, pomaga również zmniejszyć objawy stanu zapalnego zatok i dróg nosowych.
  • Leżenie w pozycji z uniesioną głową powinno złagodzić objawy zatkanego nosa i zatok.

Źródło: www.familie.pl