Czy wiesz, że przez brudne ręce możemy się pochorować? Na rękach znajdują się niewidoczne gołym okiem wirusy i bakterie. Każde dotknięcie poręczy, klamki, włącznika światła, banknotu, itp. powoduje, że na nasze dłonie dostaje się od 100 do 10 tys. komórek drobnoustrojów. Mycie rąk chroni przed przeziębieniem, biegunką, czy zatruciem pokarmowym. Pamiętajmy, aby brudnymi rękami nie pocierać oczu, nosa i ust. Jeżeli nie mamy dostępu do bieżącej wody i mydła – zastosujmy płyn do dezynfekcji dłoni, który zawsze powinniśmy mieć pod ręką.
Kiedy należy myć ręce?
- Przed jedzeniem
- Po wyjściu z toalety
- Po zabawie ze zwierzątkiem
- Po powrocie do domu
- Po zabawie na placu zabaw
- Po wysmarkaniu nosa, kichnięciu, kaszlu
- Przed przygotowaniem posiłku
- Przed opatrzeniem ran i skaleczeń
Jak prawidłowo myć ręce?
Aby ręce były czyste musimy je prawidłowo umyć. Dłonie myjemy przy użyciu mydła i ciepłej wody, przez minimum 30 sekund. Poniżej znajduje się grafika z instrukcją mycia dłoni. Dzieciom proces mycia rąk może umilić krótka rymowanka „Umyj rękom brzuszki, później plecki i paluszki. Potem palce złap na wędkę, pokręć kciuki śrubokrętem i nadgarstki potrzyj sobie, by zapomnieć o chorobie”.
Najczęściej popełniane błędy podczas mycia rąk
- Nieumyte palce – żeby palce były czyste najlepiej umyć każdy osobno.
- Nieumyte miejsca między palcami – między palcami panują najlepsze warunki do namnażania się bakterii – ciepło i wilgoć.
Jakie choroby przenoszą się przez ręce?
– salmonella
– biegunka
– zatrucie pokarmowe
– grypa
– wirusowe zapalenie wątroby typu A.
Źródło: https://www.gov.pl/web/psse-police